1(7)
Årsredovisning
Stensjöns Lyft & Transport AB
556546-9151
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01 – 2024-12-31 .
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek).
Innehåll
Sida
- Förvaltningsberättelse
2
- Resultaträkning
3
- Balansräkning
4
- Noter
6
- Underskrifter
6
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2025-03-10 .
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Elektroniskt underskriven av :
Roger
Andersson
2025-04-10
Stensjöns Lyft & Transport AB 556546-91512 (7)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver åkeri- och transportrörelse samt utför entreprenadtjänster.
Företaget har sitt säte i Västra Götalands län.
FLERÅRSÖVERSIKT
2401-2412
2301-2312
2201-2212
2101-2112
Nettoomsättning
3 099 222
1 952 955
1 373 484
962 730
Resultat efter finansiella poster
-92 096
128 713
307 732
-10 867
Soliditet %
27
58
52
46
Nettoomsättningen har i år ökat med mer än 30%, främst på grund av att underentreprenörer använts i större
utsträckning.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Reservfond
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
100 000
20 000
695 309
120 106
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
120 106
-120 106
- Årets resultat
-17 096
- Belopp vid årets utgång
100 000
20 000
815 415
-17 096
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
815 415
Årets resultat
-17 096
Summa
798 319
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Balanseras i ny räkning
798 319
Summa
798 319
Stensjöns Lyft & Transport AB 556546-91516 (7)
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden.
Hänsyn till restvärde har beaktats för grävmaskinen.
Procent
År
Inventarier, verktyg och installationer
20
5
Tjänste- och entreprenaduppdrag
Företagets intäkter från uppdrag på löpande räkning och till fast pris redovisas enligt huvudregel.
Not 2 Medelantalet anställda
2024-12-31
2023-12-31
Medelantalet anställda
1
1
Not 3 Inventarier, verktyg och installationer
2024-12-31
2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden
673 175
652 107
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
0
21 068
Utgående anskaffningsvärden
673 175
673 175
Ingående avskrivningar
-277 900
-204 264
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-73 635
-73 636
Utgående avskrivningar
-351 535
-277 900
Redovisat värde
321 640
395 275
Not 5 Ställda säkerheter
2024-12-31
2023-12-31
Tillgångar med äganderättsförbehåll
301 000
352 000
Summa ställda säkerheter
301 000
352 000