Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2022-10-29.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Bolagets verksamhet består av utförande av vägtransporter av gods.
Företaget har sitt säte i Uppsala.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Inte heller under detta verksamhetsår har utbrottet av viruset Covid -19 haft någon påtaglig negativ effekt på företagets
omsättning eller resultat. Styrelsen följer aktivt utvecklingen av virusutbrottet och kommer löpande att vidta åtgärder
för att begränsa effekten på bolagets verksamhet så långt det är möjligt.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
2105-2204
2005-2104
1905-2004
1805-1904
Nettoomsättning
1 506
1 700
1 589
1 578
Resultat efter finansiella poster
-89
189
-359
-158
Soliditet %
35
34
29
44
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Reservfond
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
100 000
20 000
995 192
125 140
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
125 140
-125 140
- Årets resultat
1 860
- Belopp vid årets utgång
100 000
20 000
1 120 332
1 860
Totalt
- Belopp vid årets ingång
1 240 332
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
0
- Årets resultat
1 860
- Belopp vid årets utgång
1 242 192
3 (8)
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
1 120 332
Årets resultat
1 860
Summa
1 122 192
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning görs över den förväntade nyttjandeperioden. Nedanstående avskrivningsprocent används.
Procent
År
Inventarier, verktyg och installationer
20
5
Undantag från denna avskrivningsplan görs beträffande nya lastbilar, som skrivs av på 10 år med en årlig
avskrivningsprocent av 10%.
Tjänste- och entreprenaduppdrag
Företaget vinstavräknar entreprenaduppdrag på löpande räkning i den takt de utförs. Pågående, ej fakturerade
entreprenadarbeten, tas i balansräkningen upp till det beräknade faktureringsvärdet av utfört arbete.
Not2Medelantalet anställda
2022-04-30
2021-04-30
Medelantalet anställda
1
1
Not3Inventarier, verktyg och installationer
2022-04-30
2021-04-30
Ingående anskaffningsvärden
3 412 849
3 412 849
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
68 000
0
Utgående anskaffningsvärden
3 480 849
3 412 849
Ingående avskrivningar
-1 711 785
-1 356 560
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-320 364
-355 225
Utgående avskrivningar
-2 032 149
-1 711 785
Redovisat värde
1 448 700
1 701 064
Not4Ställda säkerheter
2022-04-30
2021-04-30
Företagsinteckningar
400 000
400 000
Tillgångar med äganderättsförbehåll
1 333 000
1 505 000
Summa ställda säkerheter
1 733 000
1 905 000
8 (8)
Not5Tillgångar, avsättningar och skulder som avser flera poster
2022-04-30
2021-04-30
Företagets banklån som uppgår till 638.889 kr har delats upp på följande poster i balansräkningen.
Långfristiga skulder
Övriga skulder till kreditinstitutÖvriga skulder till kreditinstitut
472 221
638 888
Kortfristiga skulder
Övriga skulder till kreditinstitutÖvriga skulder till kreditinstitut