1(7)
Årsredovisning
Munthers Livsmedel i Lycksele AB
556546-9805
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-09-01 – 2025-08-31 .
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek).
Innehåll
Sida
- Förvaltningsberättelse
2
- Resultaträkning
3
- Balansräkning
4
- Noter
6
- Underskrifter
6
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2026-02-18 .
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Elektroniskt underskriven av :
Mathias
Munther
2026-02-18
Munthers Livsmedel i Lycksele AB 556546-98052 (7)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet utgörs av fastighetsförvaltning och har sitt säte i Lycksele.
FLERÅRSÖVERSIKT
2409-2508
2309-2408
2209-2308
2109-2208
Nettoomsättning
507 718
435 000
420 000
420 000
Resultat efter finansiella poster
116 941
188 674
145 919
-5 864
Balansomslutning
1 839 116
2 127 392
1 628 314
2 513 435
Soliditet, %
60
47
53
96
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Reservfond
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
100 000
20 000
739 506
127 127
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
127 127
-127 127
- Årets resultat
22 660
- Belopp vid årets utgång
100 000
20 000
866 632
22 660
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
866 632
Årets resultat
22 660
Summa
889 292
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Balanseras i ny räkning
889 292
Summa
889 292
Munthers Livsmedel i Lycksele AB 556546-98056 (7)
NOTER
Not 0 Redovisningsprinciper
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning enligt plan baseras på tillgångarnas anskaffningsvärde med hänsyn till väsentligt restvärde och fördelas
över den förväntade nyttjandeperioden. Nedanstående avskrivingsprocent används.
Procent
År
Byggnader och mark
3
33
Maskiner och andra tekniska anläggningar
20
5
Inventarier, verktyg och installationer
15
7
Not 1 Byggnader och mark
2025-08-31
2024-08-31
Ingående anskaffningsvärden
3 026 563
3 026 563
Utgående anskaffningsvärden
3 026 563
3 026 563
Ingående avskrivningar
-1 933 309
-1 846 435
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-86 874
-86 874
Utgående avskrivningar
-2 020 183
-1 933 309
Redovisat värde
1 006 380
1 093 254
Not 2 Inventarier, verktyg och installationer
2025-08-31
2024-08-31
Ingående anskaffningsvärden
1 125 050
611 400
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
21 700
948 350
Försäljningar/utrangeringar
-34 450
-434 700
Utgående anskaffningsvärden
1 112 300
1 125 050
Ingående avskrivningar
-318 952
-611 400
Förändringar av avskrivningar
Försäljningar/utrangeringar
3 440
434 700
Årets avskrivningar
-142 117
-142 252
Utgående avskrivningar
-457 629
-318 952
Redovisat värde
654 671
806 098
Munthers Livsmedel i Lycksele AB 556546-98057 (7)
Årsredovisningens slutliga innehåll beslutades
2026-02-16
UNDERSKRIFTER
Lycksele den dag som framgår av elektronisk signatur
Undertecknad den dag som framgår av min/våra elektroniska underskrifter
Mathias Munther
Mathias
Munther
2026-02-18