2023-01-01 2023-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 2024-04-29 2024-04-29 2024-04-29 556454-88722023-01-012023-12-31 556454-88722022-01-012022-12-31 556454-88722021-01-012021-12-31 556454-88722020-01-012020-12-31 556454-88722023-12-31 556454-88722022-12-31 556454-88722021-12-31 556454-88722020-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Stenhus Svarven 4 AB

 

556454-8872

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2023

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Elektroniskt underskriven av:

 

Mikael Nicander, Styrelseledamot

2024-04-30

 

Stenhus Svarven 4 AB

Org.nr 556454-8872

2 (9)

 

 

 

 

 

Styrelsen för Stenhus Svarven 4 AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2023.

 

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

 

Förvaltningsberättelse

 

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter.

 

Bolaget äger och förvaltar fastigheten Svarven 4 i Nässjö.

 

Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Giant Topco AB, org. nr. 559315-5699, med säte i
Stockholm.

 

Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org. nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i
koncernen och upprättar koncernredovisning.

 

Företaget har sitt säte i Stockholm.

 

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Styrelsen och ledande befattningshavare följer löpande det rådande inflation- och ränteläget för att
säkerställa att det inte påverkar utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2023

2022

2021

2020

 

Nettoomsättning

17 690

16 060

15 932

15 619

 

Resultat efter finansiella poster

-1 550

1 773

9 890

11 425

 

Soliditet (%)

1,3

5,0

26,3

4,6

 

 

 

 

 

 

 

För definitioner av nyckeltal, se Not 1 Redovisningsprinciper.

 

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Reserv-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

fond

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

1 000 000

200 000

14 001 784

-6 303 437

8 898 347

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

 

Utdelning

 

 

-7 620 000

 

-7 620 000

Balanseras i ny räkning

 

 

-6 303 437

6 303 437

0

Erhållna aktieägartillskott

 

 

6 700 000

 

6 700 000

Årets resultat

 

 

 

-7 447 793

-7 447 793

Belopp vid årets utgång

1 000 000

200 000

6 778 347

-7 447 793

530 554

 

 

 

 

 

 

Stenhus Svarven 4 AB

Org.nr 556454-8872

3 (9)

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att den ansamlade förlusten (kronor):

 

balanserad vinst   6 778 347
årets förlust   -7 447 793
  -669 446

 

behandlas så att

i ny räkning överföres   -669 446
  -669 446

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Stenhus Svarven 4 AB

Org.nr 556454-8872

 

 

4 (9)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

1

2023-01-01

-2023-12-31

2022-01-01

-2022-12-31

 

 

 

Rörelseintäkter, lagerförändringar m. m.

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

17 690 032

 

16 059 660

 

Övriga rörelseintäkter

 

117 521

 

28 733

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

17 807 553

 

16 088 393

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Driftskostnader fastighet

 

-1 959 213

 

-1 110 199

 

Övriga externa kostnader

 

-2 342 756

 

-1 543 281

 

Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar

 

-8 319 319

 

-5 930 476

 

Summa rörelsekostnader

 

-12 621 288

 

-8 583 956

 

 

 

 

 

 

 

Rörelseresultat

 

5 186 265

 

7 504 437

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

 

1 794

 

175

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

2

-6 737 672

 

-5 731 611

 

Summa finansiella poster

 

-6 735 878

 

-5 731 436

 

 

 

 

 

 

 

Resultat efter finansiella poster

 

-1 549 613

 

1 773 001

 

 

 

 

 

 

 

Bokslutsdispositioner

 

 

 

 

 

Lämnade koncernbidrag

 

-5 155 000

 

-8 000 000

 

Förändring av periodiseringsfonder

 

0

 

56 256

 

Summa bokslutsdispositioner

 

-5 155 000

 

-7 943 744

 

 

 

 

 

 

 

Resultat före skatt

 

-6 704 613

 

-6 170 743

 

 

 

 

 

 

 

Skatter

 

 

 

 

 

Skatt på årets resultat

 

-743 180

 

-132 694

 

 

 

 

 

 

 

Årets resultat

 

-7 447 793

 

-6 303 437

 

Stenhus Svarven 4 AB

Org.nr 556454-8872

 

 

5 (9)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

1

2023-12-31

2022-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Byggnader och mark

3

200 402 249

 

208 360 694

 

Inventarier, verktyg och installationer

4

494 080

 

849 344

 

Pågående nyanläggningar och förskott avseende
materiella anläggningstillgångar

5

755 351

 

10 571

 

Summa materiella anläggningstillgångar

 

201 651 680

 

209 220 609

 

 

 

 

 

 

 

Summa anläggningstillgångar

 

201 651 680

 

209 220 609

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Kundfordringar

 

32 483

 

0

 

Fordringar hos koncernföretag

 

200 000

 

0

 

Övriga fordringar

 

222 458

 

100

 

Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

 

44 117

 

29 420

 

Summa kortfristiga fordringar

 

499 058

 

29 520

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

7 554 900

 

11 575 980

 

Summa kassa och bank

 

7 554 900

 

11 575 980

 

Summa omsättningstillgångar

 

8 053 958

 

11 605 499

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

209 705 637

 

220 826 108

 

 

 

 

 

 

 

Stenhus Svarven 4 AB

Org.nr 556454-8872

 

 

6 (9)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

1

2023-12-31

2022-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

1 000 000

 

1 000 000

 

Reservfond

 

200 000

 

200 000

 

Summa bundet eget kapital

 

1 200 000

 

1 200 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

6 778 347

 

14 001 784

 

Årets resultat

 

-7 447 793

 

-6 303 437

 

Summa fritt eget kapital

 

-669 445

 

7 698 347

 

 

 

 

 

 

 

Summa eget kapital

 

530 555

 

8 898 347

 

 

 

 

 

 

 

Obeskattade reserver

 

 

 

 

 

Periodiseringsfonder

 

2 743 921

 

2 743 921

 

Summa obeskattade reserver

 

2 743 921

 

2 743 921

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Leverantörsskulder

 

306 028

 

62 142

 

Skulder till koncernföretag

 

203 132 860

 

205 192 717

 

Skatteskulder

 

995 058

 

1 837 293

 

Övriga skulder

 

385 262

 

553 228

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

1 611 954

 

1 538 461

 

Summa kortfristiga skulder

 

206 431 162

 

209 183 840

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

209 705 637

 

220 826 108

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stenhus Svarven 4 AB

Org.nr 556454-8872

7 (9)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

Avskrivning

Tillämpade avskrivningstider:

 

Materiella anläggningstillgångar

Byggnader

25 år

 

Markanläggningar

20 år

 

Inventarier, verktyg och installationer

10 år

 

 

 

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

 

Not 2 Räntekostnader och liknande resultatposter

 

2023

2022

 

 

 

 

 

Räntekostnader, koncern

-6 709 470

-5 731 429

 

Räntekostnader, övrigt

-28 202

-182

 

 

-6 737 672

-5 731 611

 

 

 

 

 

 

Not 3 Byggnader och mark

 

2023-12-31

2022-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

237 174 983

86 090 467

 

Inköp

5 610

151 084 516

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

237 180 593

237 174 983

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-28 814 289

-23 278 640

 

Årets avskrivningar

-7 964 055

-5 535 649

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-36 778 344

-28 814 289

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

200 402 249

208 360 694

 

 

 

 

 

 

Not 4 Inventarier, verktyg och installationer

 

2023-12-31

2022-12-31

 

Stenhus Svarven 4 AB

Org.nr 556454-8872

8 (9)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

4 068 152

4 068 152

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

4 068 152

4 068 152

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-3 218 808

-2 823 982

 

Årets avskrivningar

-355 264

-394 826

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-3 574 072

-3 218 808

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

494 080

849 344

 

 

 

 

 

 

Not 5 Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar

 

2023-12-31

2022-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

10 571

222 350

 

Inköp

744 780

199 603

 

Omklassificeringar

0

-411 382

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

755 351

10 571

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

755 351

10 571

 

 

 

 

 

Stenhus Svarven 4 AB

Org.nr 556454-8872

9 (9)

 

 

 

 

 

 

Not 6 Ställda säkerheter

 

2023-12-31

2022-12-31

 

 

 

 

 

Fastighetsinteckning

111 824 513

111 824 513

 

 

111 824 513

111 824 513

 

 

 

 

 

 

 

Resultat- och balansräkningen kommer att föreläggas på årsstämma för fastställelse.

 

 

Stockholm 2024-04-29

 

 

 

Ilias Georgiadis

Mikael Nicander

Ilias Georgiadis

Mikael Nicander

Ordförande

 

 

 

 

 

Tomas Georgiadis

 

Tomas Georgiadis

 

 

 

 

 

 

 

Vår revisionsberättelse har lämnats 2024-04-30

 

Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB  

 

 

Sebastian Månsson  
Sebastian Månsson  
Auktoriserad revisor