1(7)
Årsredovisning
Munthers Livsmedel i Lycksele AB
556546-9805
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2023-09-01 – 2024-08-31 .
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek).
Innehåll
Sida
- Förvaltningsberättelse
2
- Resultaträkning
3
- Balansräkning
4
- Noter
6
- Underskrifter
6
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2025-02-19 .
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Elektroniskt underskriven av :
Mathias
Munther
2025-02-20
Munthers Livsmedel i Lycksele AB 556546-98052 (7)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet utgörs av fastighetsförvaltning och har sitt säte i Lycksele.
FLERÅRSÖVERSIKT
2309-2408
2209-2308
2109-2208
2009-2108
Nettoomsättning
435 000
420 000
420 000
420 000
Resultat efter finansiella poster
188 674
145 919
-5 864
2 289
Balansomslutning
2 127 392
1 628 314
2 513 435
2 523 174
Soliditet, %
47
53
96
96
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Reservfond
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
100 000
20 000
616 599
122 906
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
122 906
-122 906
- Årets resultat
127 127
- Belopp vid årets utgång
100 000
20 000
739 506
127 127
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
739 506
Årets resultat
127 127
Summa
866 633
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Balanseras i ny räkning
866 633
Summa
866 633
Munthers Livsmedel i Lycksele AB 556546-98056 (7)
NOTER
Not 0 Redovisningsprinciper
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning enligt plan baseras på tillgångarnas anskaffningsvärde med hänsyn till väsentligt restvärde och fördelas
över den förväntade nyttjandeperioden. Nedanstående avskrivingsprocent används.
Procent
År
Byggnader och mark
3
33
Maskiner och andra tekniska anläggningar
20
5
Inventarier, verktyg och installationer
15
7
Not 1 Medelantalet anställda
2024-08-31
2023-08-31
Medelantalet anställda
-
1
Not 2 Byggnader och mark
2024-08-31
2023-08-31
Ingående anskaffningsvärden
3 026 563
3 026 563
Utgående anskaffningsvärden
3 026 563
3 026 563
Ingående avskrivningar
-1 846 435
-1 759 561
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-86 874
-86 874
Utgående avskrivningar
-1 933 309
-1 846 435
Redovisat värde
1 093 254
1 180 128
Not 3 Inventarier, verktyg och installationer
2024-08-31
2023-08-31
Ingående anskaffningsvärden
611 400
611 400
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
948 350
-
Försäljningar/utrangeringar
-434 700
-
Utgående anskaffningsvärden
1 125 050
611 400
Ingående avskrivningar
-611 400
-611 400
Förändringar av avskrivningar
Försäljningar/utrangeringar
434 700
-
Årets avskrivningar
-142 252
-
Utgående avskrivningar
-318 952
-611 400
Redovisat värde
806 098
0