1(6)
Årsredovisning
Eriksson o Magnussons Bleck- & Plåtslageri Aktiebolag
556389-6041
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-01-01 - 2020-12-31.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).
Innehåll
Sida
- Förvaltningsberättelse
2
- Resultaträkning
3
- Balansräkning
4
- Noter
6
- Underskrifter
6
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2021-07-12 .
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Elektroniskt underskriven av :
Daniel
Vestin
, Styrelseledamot
2021-07-19
Eriksson o Magnussons Bleck- & Plåtslageri Aktiebolag 556389-60412 (6)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom plåtslageri.
Företaget har sitt säte i Sundsvalls kommun.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
2001-2012
1901-1912
1801-1812
1701-1712
Nettoomsättning
1 931
1 980
1 603
1 592
Resultat efter finansiella poster
-70
149
210
11
Soliditet %
79
78
87
79
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Reservfond
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
100 000
20 000
410 260
120 013
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning
-63 000
- Balanseras i ny räkning
120 013
-120 013
- Årets resultat
-26 910
- Belopp vid årets utgång
100 000
20 000
467 273
-26 910
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
467 273
Årets resultat
-26 910
Summa
440 363
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Balanseras i ny räkning
440 363
Summa
440 363
Eriksson o Magnussons Bleck- & Plåtslageri Aktiebolag 556389-60416 (6)
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Nedan finns nyttjandeperioderna angivna för företagets materiella anläggningstillgångar.
År
Inventarier, verktyg och installationer
5
Nyckeltalsdefinitioner
Nettoomsättning = Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster = Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital
Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 78,6 % av obeskattade reserver.
Not 2 Inventarier, verktyg och installationer
2020-12-31
2019-12-31
Ingående anskaffningsvärden
667 700
667 700
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
51 461
-
Utgående anskaffningsvärden
719 161
667 700
Ingående avskrivningar
-556 485
-503 836
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-57 872
-52 649
Utgående avskrivningar
-614 357
-556 485
Redovisat värde
104 804
111 215
Not 3 Ställda säkerheter
2020-12-31
2019-12-31
Företagsinteckningar
300 000
300 000
Summa ställda säkerheter
300 000
300 000
UNDERSKRIFTER
Sundsvall
2021-07-12
Daniel Vestin
Daniel
Vestin
Styrelseledamot