1(6)
Årsredovisning
Stensjöns Lyft & Transport AB
556546-9151
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).
Innehåll
Sida
- Förvaltningsberättelse
2
- Resultaträkning
3
- Balansräkning
4
- Noter
6
- Underskrifter
6
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2022-03-21 .
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Elektroniskt underskriven av :
Roger
Andersson
2022-04-25
Stensjöns Lyft & Transport AB 556546-91512 (6)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver åkeri- och transportrörelse samt utför entreprenadtjänster.
Företaget har sitt säte i Västra Götalands län.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Inga väsentliga händelser har inträffat under året och ej heller efter räkenskapsårets slut.
FLERÅRSÖVERSIKT
2101-2112
2001-2012
1901-1912
1801-1812
Nettoomsättning
962 730
1 054 801
576 035
536 603
Resultat efter finansiella poster
-10 867
200 410
-17 700
-31 996
Soliditet %
46
53
75
79
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Reservfond
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
100 000
20 000
333 821
130 724
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
130 724
-130 724
- Årets resultat
46 806
- Belopp vid årets utgång
100 000
20 000
464 545
46 806
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
464 545
Årets resultat
46 806
Summa
511 351
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Balanseras i ny räkning
511 351
Summa
511 351
Stensjöns Lyft & Transport AB 556546-91516 (6)
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden.
Hänsyn till restvärde har beaktats för grävmaskinen.
Procent
År
Inventarier, verktyg och installationer
20
5
Tjänste- och entreprenaduppdrag
Företagets intäkter från uppdrag på löpande räkning och till fast pris redovisas enligt huvudregel.
Not 2 Medelantalet anställda
2021-12-31
2020-12-31
Medelantalet anställda
1
1
Not 3 Inventarier, verktyg och installationer
2021-12-31
2020-12-31
Ingående anskaffningsvärden
417 107
540 000
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
505 000
362 107
Försäljningar/utrangeringar
-290 000
-485 000
Utgående anskaffningsvärden
632 107
417 107
Ingående avskrivningar
-97 421
-440 000
Förändringar av avskrivningar
Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar
28 000
385 000
Årets avskrivningar
-65 421
-42 421
Utgående avskrivningar
-134 842
-97 421
Redovisat värde
497 265
319 686
Not 5 Ställda säkerheter
2021-12-31
2020-12-31
Tillgångar med äganderättsförbehåll
454 000
262 000
Summa ställda säkerheter
454 000
262 000
UNDERSKRIFTER
Onsala
2022-03-14
Roger Andersson
Roger
Andersson