Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Hansérs Förvaltning AB, 556507-2732, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-01-01 - 2020-12-31.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företagets, med säte i Ovanåker, verksamhet består idag av kapitalförvaltning samt uthyrning av en mindre hyresfastighet belägen i Bollnäs
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Coronapandemin har haft en begränsad påverkan på företagets verksamhet och har inte orsakat några större störningar av verksamheten. Företagsledningen gör bedömningen att företaget uppfyller kraven för att kunna utnyttja regler om korttidsarbete, anstånd med skattebetalningar och andra
likviditets- och resultatstärkande åtgärder i de olika krispaketen om behov skulle uppstå. Bolaget vidtar åtgärder för att minska riskerna för att verksamheten påverkas negativt och för att säkerställa anställdas och kunders hälsa och säkerhet. Till följd av den föränderliga situationen är det inte möjligt
att förutse varaktigheten eller omfattningen av Coronapandemin och därför inte möjligt att förutse den fulla potentiella påverkan på bolagets verksamhet. Situationen kan förändras snabbt och det kan inte uteslutas att Coronapandemin kan ha en negativ finansiell påverkan under innevarande år.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
162 015 |
177 392 |
25 075 |
181 872 |
| Resultat efter finansiella poster |
390 223 |
119 030 |
330 829 |
232 637 |
| Soliditet % |
78 |
75 |
73 |
68 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
100 000 |
0 |
0 |
20 000 |
| Belopp vid årets utgång |
100 000 |
0 |
0 |
20 000 |
| Belopp vid årets ingång |
0 |
4 210 630 |
119 030 |
| Balanseras i ny räkning |
|
119 030 |
-119 030 |
| Årets resultat |
|
|
390 223 |
| Belopp vid årets utgång |
0 |
4 329 660 |
390 223 |
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Materiella anläggningstillgångar
| Byggnader |
50 |
| Inventarier, verktyg och installationer |
5 |
Not 2 Byggnader och mark
| Ingående anskaffningsvärden |
812 580 |
812 580 |
| Utgående anskaffningsvärden |
812 580 |
812 580 |
| Ingående avskrivningar |
-190 542 |
-177 866 |
| Årets avskrivningar |
-12 676 |
-12 676 |
| Utgående avskrivningar |
-203 218 |
-190 542 |
| Redovisat värde |
609 362 |
622 038 |