Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2019-06-23.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Bolaget bedriver verksamhet inom redovisning, bokslut, deklaration och skatterådgivning samt rådgivning och
konsultation inom företagsverksamhet.
Styrelsen har sitt säte i Sundsvalls kommun.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Inga väsentliga händelser har skett under året.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
1801-1812
1701-1712
1601-1612
1501-1512
1401-1412
Nettoomsättning
1 023
956
993
901
876
Resultat efter finansiella poster
-356
-619
10 788
676
383
Soliditet %
94
97
93
87
85
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Reservfond
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
100 000
20 000
9 588 446
-619 368
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning
-600 000
- Balanseras i ny räkning
-619 368
619 368
- Årets resultat
-355 943
- Belopp vid årets utgång
100 000
20 000
8 369 078
-355 943
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
8 369 078
Årets resultat
-355 943
Summa
8 013 135
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
3 (8)
Utdelning
400 000
Balanseras i ny räkning
7 613 135
Summa
8 013 135
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Redovisningsprinciperna är desamma som föregående år.
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden. Nedanstående avskrivningsprocent används.
Procent
År
Byggnader och mark
4
25
Maskiner och andra tekniska anläggningar
20
5
Not2Medelantalet anställda
2018-12-31
2017-12-31
Medelantalet anställda
2
2
Not3Byggnader och mark
2018-12-31
2017-12-31
Ingående anskaffningsvärden
536 519
536 519
Utgående anskaffningsvärden
536 519
536 519
Ingående avskrivningar
-321 900
-300 440
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-21 460
-21 460
Utgående avskrivningar
-343 360
-321 900
Redovisat värde
193 159
214 619
Not4Inventarier, verktyg och installationer
2018-12-31
2017-12-31
Ingående anskaffningsvärden
475 707
601 435
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
28 585
-
Försäljningar/utrangeringar
-
-125 728
Utgående anskaffningsvärden
504 292
475 707
Ingående avskrivningar
-192 266
-183 351
Förändringar av avskrivningar
Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar
-
63 632
Årets avskrivningar
-76 219
-72 547
Utgående avskrivningar
-268 485
-192 266
Redovisat värde
235 807
283 441
Not5Fordringar hos intresseföretag och gemensamt styrda företag
2018-12-31
2017-12-31
Ingående anskaffningsvärden
310
310
Maskinringen Ek. förening
200
-
Utgående anskaffningsvärden
510
310
8 (8)
Insatser i ekonomiska föreningar.
Not6Andra långfristiga värdepappersinnehav
2018-12-31
2017-12-31
Ingående anskaffningsvärden
5 981 486
3 715 310
Årets lämnade lån
-
5 981 486
Värdepappersfond SEB
1 000 000
-
Omklassificeringar m.m.
103 600
-3 715 000
Utgående anskaffningsvärden
7 085 086
5 981 796
Not7Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Inga väsentliga händelser har skett efter årets slut.