Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Åke Larsson Grus AB, 556405-8021, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-05-01 - 2022-04-30.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Malung - Sälen registrerades år 1990 och bedriver sedan dess lastbilsåkeri. krossning av grus för försäljning samt betongvarutillverkning. Bolaget bedriver tillståndspliktig verksamhet.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
619 275 |
564 593 |
389 422 |
623 615 |
| Resultat efter finansiella poster |
98 044 |
-43 282 |
-127 265 |
31 008 |
| Soliditet % |
52 |
21 |
19 |
25 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
100 000 |
10 000 |
-5 631 |
-43 282 |
| Balanseras i ny räkning |
|
|
-43 282 |
43 282 |
| Årets resultat |
|
|
|
98 044 |
| Belopp vid årets utgång |
100 000 |
10 000 |
-48 913 |
98 044 |
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
-48 913 |
| Årets resultat |
98 044 |
| Summa |
49 131 |
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
|
| Balanseras i ny räkning |
49 131 |
| Summa |
49 131 |
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Materiella anläggningstillgångar
| Maskiner och andra tekniska anläggningar |
10 |
Not 2 Medelantalet anställda
| Medelantalet anställda |
1 |
1 |
Not 3 Inventarier, verktyg och installationer
| Ingående anskaffningsvärden |
1 198 951 |
1 198 951 |
| Utgående anskaffningsvärden |
1 198 951 |
1 198 951 |
| Ingående avskrivningar |
-1 135 284 |
-1 092 284 |
| Årets avskrivningar |
-21 500 |
-43 000 |
| Utgående avskrivningar |
-1 156 784 |
-1 135 284 |
| Redovisat värde |
42 167 |
63 667 |