1(6)
Årsredovisning
Seth & Son Fastighets AB
556479-7586
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2019-05-01 - 2020-04-30.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).
Innehåll
Sida
- Förvaltningsberättelse
2
- Resultaträkning
3
- Balansräkning
4
- Noter
6
- Underskrifter
6
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2020-11-26 .
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Elektroniskt underskriven av :
Seth
Samuelsson
2020-11-26
Seth & Son Fastighets AB 556479-75862 (6)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet består av VVS- och byggnadsarbeten.
Företaget har sitt säte i Järna, Södertälje kommun.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
1905-2004
1805-1904
1705-1804
1605-1704
1505-1604
Nettoomsättning
1 975
1 695
1 571
766
1 520
Resultat efter finansiella poster
-265
-232
-449
286
3 035
Soliditet %
79
96
80
81
78
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Reservfond
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
100 000
20 000
1 635 827
-231 868
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
-231 868
231 868
- Årets resultat
-265 057
- Belopp vid årets utgång
100 000
20 000
1 403 959
-265 057
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
1 403 959
Årets resultat
-265 057
Summa
1 138 902
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Balanseras i ny räkning
1 138 902
Summa
1 138 902
Seth & Son Fastighets AB 556479-75866 (6)
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning görs över den förväntade nyttjandeperioden. Nedanstående avskrivningsprocent används.
Procent
År
Maskiner och andra tekniska anläggningar
20
5
Inventarier, verktyg och installationer
20
5
Tjänste- och entreprenaduppdrag
Tjänste- och entreprenaduppdrag till fast pris redovisas enligt alternativregeln.
Not 2 Medelantalet anställda
2020-04-30
2019-04-30
Medelantalet anställda
2
2
Not 3 Maskiner och andra tekniska anläggningar
2020-04-30
2019-04-30
Ingående anskaffningsvärden
798 500
798 500
Utgående anskaffningsvärden
798 500
798 500
Årets avskrivningar
159 700
159 700
Not 4 Inventarier, verktyg och installationer
2020-04-30
2019-04-30
Ingående anskaffningsvärden
972 788
972 788
Inköp
212 446
-
Utgående anskaffningsvärden
1 185 234
972 788
Årets avskrivningar
176 047
146 432
UNDERSKRIFTER
Järna
2020-11-26
Seth Samuelsson
Seth
Samuelsson